VODAFONE 100 stajyer alacak

Vodafone Türkiye her yıl ortalama 80-100 kişiye staj imkânı sağlıyor. Yılın her döneminde stajyer alımı yapılıyor. Eğitim, yabancı dil gibi özelliklerinin yanı sıra stajyer adaylarının, yenilikçi, girişimci, analitik, anlık aksiyon alabilen, yüksek enerjiye sahip ve gelişime açık olması gerekiyor. Ayrıca, Discover Genç Yetenek programıyla da gelecekte Vodafone’un liderlik ekibinde görev alabilecek genç yetenekler seçiliyor. Bu yıl 45 yeni mezun Discover Genç Yetenek Programı’na dahil edilecek. Son başvuru 15 Mart’ta.

Her yıl teknoloji ve pazarlama fonksiyonları ağırlıklı ortalama 100 kişiye staj imkanı sağlanan Vodafone Türkiye’de yılın her döneminde stajyer alımı yapılıyor. Öğrenciler başvurularını Vodafone Türkiye Kariyer sayfası ve Kariyer.net üzerinden online olarak gerçekleştirebiliyorlar. Telekomünikasyon alanında kariyer yapmak isteyen genç adaylara stajyer istihdamında öncelik verilirken, bu adaylardan kendini iyi ifade edebilen, girişimci, hızlı, analitik düşünen, aksiyon alabilen, İyi derecede İngilizce bilgisine sahip ve gelişime açık olması bekleniyor. Eğitim, yabancı dil, iş tecrübesi gibi özelliklerin yanında yeniliğe açık olmak da şirketin işe alımlarında öne çıkan bir özellik.

“Bununla birlikte, adayın kişilik özelliklerini de son derece önemsiyoruz. Hız, güven ve sadelik konusunda örnek davranışlar gösteren, hırslı, rekabetçi ve müşteri odaklı, aynı zamanda öğrenmeye açık, yüksek enerjili arkadaşlarla çalışmak istiyoruz” diyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, adaylarda liderlik özelliği aradıklarını da belirtiyor. Vodafone Türkiye’ye başvurmak isteyen adayların, dördüncü sınıf öğrencisi olması ve haftanın en az üç gününü staja ayırması gerekiyor. Yine, adayların Vodafone’un online sınavlarını, yetkinlik bazlı mülakat süreçlerini başarıyla tamamlamış olması da gerekiyor.

Özgeçmişini ileten adaylar önce online mülakat sürecinde değerlendiriliyor. Bu görüşmelere katılacak adaylardan kendileriyle ilgili üç dakikalık bir video tanıtım sunumu hazırlamaları isteniyor. Adaylar ayrıca yetkinlik bazlı mülakatlarda da tanınıyor ve eğitim ve daha önceki staj tecrübeleri hakkında detaylı bilgi isteniyor. Söz konusu süreçleri başarıyla tamamlayan adaylarla işe alım ekibi ve ilgili bölüm yöneticileri yetkinlik bazlı mülakat yapıyor. Bu süreçleri olumlu olarak tamamlayan adaylar şirkette staj yapabiliyor. Vodafone’da staj yapan adayları ise kuaförden lostra salonuna, mini marketten açık toplantı odalarına keyifle çalışabilecekleri bir ofis ortamı bekliyor.